Steam’de çok yakında Android oyunları oynanabilecek!

Oyun dünyasının dev isimlerinden Valve, Steam platformuna Android oyunları oynanmasını sağlayan bir emülatör üzerinde çalışıyor olabilir.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen yeni bir rapora göre, Steam uzunca süredir gizlice bu emülatörle ilgili çalışmalar yürütüyor ve ilk hedef Steam Deck oyuncuların mobil oyunculuk deneyimini geliştirmek. İşte Valve cephesinden gelen son bilgiler…

Steam Deck, Android oyunları ile zenginleşecek

SteamVR yazılım kodlarını inceleyerek çeşitli verileri sızdıran Brad Lynch ve ekibi, Steam dosyalarının derinliklerinde Waydroid Android emülatörüne ait izler keşfetti. Waydroid, Linux sistemleri içinde oldukça kapsamlı bir Android sistemini çalıştırmaya olanak tanıyan bir araç olarak biliniyor. Yapılan bu keşif, Valve’ın gelecekte Steam’e Android desteği entegre etme planlarının olabileceğini gösteriyor.

Steam’deki bir veritabanı güncellemesi sırasında iki yeni görsel eklendi ve bunlardan biri Waydroid’e aitti. Bu görselin başka hiçbir yerde kullanılmamış olması, gelecekte Steam’in bu emülatörün patentini alarak platforma ekleyeceğine işaret ediyor.

Valve’ın perde arkasında tam olarak ne yaptığı henüz netlik kazanmamış olsa da, bu gelişmenin özellikle Steam Deck için büyük önemi olabilir. Steam Deck’in işletim sistemi Linux tabanlı olduğundan ve AMD veya Intel çiplerini kullandığından, Waydroid emülatörünün özellikle bu cihaz için geliştirilme ihtimali yüksek. Ayrıca, Steam Deck’in AMD Ryzen çipleri kullandığı için Android emülatörü çalıştırma konusunda bir problem yaşamayacaktır.

Peki sizler Steam Deck için yayınlanması planlanan emülatör hakkında neler düşünüyorunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x