Kirada ‘zam sınırı’ kalkıyor mu? Merkez Bankası’ndan dikkat çeken mesaj

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele kapsamında konut kiralarında uygulanan yüzde 25’lik tavan zam oranı, 2 Temmuz 2024’te sona erecek. Zam sınırının devam edip etmeyeceği merak konusu olurken, Merkez Bankası’ndan (MB) konuya dair dikkat çeken bir mesaj geldi. 25 Nisan tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti raporunda, “Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Ev sahipleri tarafından yapılan fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için, 2022 yılında önlem amaçlı olarak düzenlemeye gidilmiş ve 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira zammına yüzde 25 sınırlaması getirilmişti. Süre, daha sonra 2024 yılı temmuz ayına kadar uzatıldı.

Zam sınırının devam edip etmeyeceği tartışmaları devam ederken, Merkez Bankası’ndan dikkat çeken bir mesaj geldi. MB Para Politikası Kurulu rapordunda, konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Yıllık kira enflasyonu yüksek bir seviyede seyrini sürdürürken, Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) mikro verileri üzerinden takip edilen öncü göstergeler kira artış oranında şubat ayında başlayan yavaşlamanın nisan ayında devam edeceğini ima etmektedir. Öte yandan, konut fiyatları yıllık artışı şubat itibarıyla yüzde 58,3 seviyesine gerileyerek yıllık tüketici enflasyonunun altında kalırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler bu kalemdeki aylık artışın da son aylarda önemli ölçüde yavaşladığına işaret etmiştir. Konut fiyatlarındaki bu durumun, ilerleyen dönemde kira enflasyonunu sınırlayacak bir unsur olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir.”

Tavan zam oranı uygulaması uzatılmazsa, kira artış oranı yıllık enflasyon oranı üzerinden hesaplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x